Stikalni bloki v zaščiti ''povečana varnost'' oziroma Ex e, so izdelani skladno z osnovnima standardoma EN 60079-0 in EN 60079-7 in nam zagotavljajo največjo možnost zaščite za naprave v Ex okolju, ki so vgrajene v conah 1 ali 21. Osnova te vrste zaščite je, da vgradimo neiskreče komponente, oziroma so vse komponente, ki so vgrajene v teh stikalnih blokih izdelane v eni od Ex zaščit ( Ex d, Ex m, Ex e ), kar nam zagotavlja visoko stopnjo varnosti, istočasno pa so stikalni bloki izdelani v tej vrsti zaščite enostavni za inštalacijo.
V stikalne bloke Ex e je možno vgraditi:
- različne varovalne elemente (inštalacijske odklopnike, motorska zaščitna stikala, ''FID'' stikala....
- krmilne elemente ( kontaktorji, releji, bimetali..... );
- komandno / signalne elemente ( tipkala, svetilke, potenciometri.... ).
Stikalni bloki v zaščiti ''povečana varnost'' oziroma Ex e, sicer zagotavljajo visok nivo varnosti, istočasno pa je zaradi načina konstrukcije precej omejenosti tako z dimenzijami kot z možnimi komponentami za vgradnjo. V takšnem primeru je konstrukcija stikalnega v zaščiti Ex d (neprodorni okrov) prava izbira. Osnovni princip te zaščite je, da s konstrukcijsko primernim ohišjem zagotavljamo, da bi se v primeru eksplozije v samem ohišju le ta ne razširila v okolico. V ohišju lahko skladno z standardoma EN 60079-0 in EN 60079-1 praktično vgradimo vse komponente, ki so na razpolago tudi za vgradnjo v ''običajno'' okolje, kot npr. močnostna in krmilna stikalna tehnika, PLC krmilniki, razni komunikacijski moduli....
Tudi tukaj je potrebno enako kot pri vseh napravah v Ex zaščiti upoštevati toplotne izgube posameznih komponent in tako posledično pravilno izbiro ohišja. Na splošno Ex d ohišja delimo tudi na področje uporabe glede na to v katero skupino spadajo plini, ki so prisotni v določenem okolju in sicer IIB ali pa IIC.
Stikalni bloki v zaščiti ''nadtlak'' oziroma Ex p, nam nudijo enako oziroma še večjo fleksibilnost pri vgradnji opreme kot je to v Ex d ohišjih. Seveda je potrebno tudi tukaj upoštevati toplotne izgube oziroma segrevanje komponent, vendar imamo pri tej vrsti zaščite na voljo ohišja precej večjih dimenzij zato lahko vgrajujemo tudi komponente za večje tokovne obremenitve. Bistvo te vrste zaščite je, da ohišja prepihujemo s komprimiranim zrakom, oziroma v njih vzdržujemo nadtlak in tako eliminiramo pojav eksplozivne atmosfere. Ohišja so izdelana skladno z standardoma EN 60079-0 in EN 60079-2.
Pogoj za vgradnjo opreme Ex p v eksplozijsko ogroženem okolju je zagotovitev komprimiranega zraka za prepihovanje ohišja na samem mestu vgradnje. Poleg konstrukcijsko primernega ohišja pa moramo vgraditi tudi kontrolnik pretoka zraka, ki zagotovi ustrezno kontrolo prezračevanja.
Vtična gnezda so v osnovi namenjena za priklop večjega števila prenosnih porabnikov na enem mestu in sicer tako ob rednem procesu v proizvodnji, kot tudi pri vzdrževalnih in servisnih posegih. Poleg standardnih izvedb se lahko izdelajo tudi popolnoma prilagojeno glede na zahtevo uporabnika, prav tako je možno vgraditi Ex vtičnice različnih proizvajalcev. Primerni so za vgradnjo v conah 1/21 in 2/22.
Uporabljajo se večinoma za priklop prenosnih porabnikov pri vzdrževalnih in servisnih posegih. Poleg standardnih izvedb se lahko izdelajo tudi popolnoma prilagojeno glede na zahtevo uporabnika, npr. različne dolžine kabla in število vtičnic, prav tako je možno vgraditi Ex vtičnice različnih proizvajalcev. Primerni so za uporabo v conah 1/21 in 2/22.
Večji mobilni razdelilniki v kompletu s priključnimi vtičnicami se uporabljajo v primerih večjih vzdrževalnih posegov, služijo pa lahko tudi za začasno napajanje različnih naprav in strojev med remontnimi oziroma vzdrževalnimi deli. Vsi sestavi se izdelujejo izključno po zahtevah naročnika, uporabi pa se lahko oprema različnih proizvajalcev. Primerni so za uporabo / vgradnjo v conah 1/21 in 2/22.